Latvijas komanda “Amber” pēc trīs gadu pārtraukuma piedalās Pasaules čempionātā sinhronajā slidošanā un iegūst 22.vietu

Published on 2 April 2023 at 15:49

Pēc intensīvas gatavošanās, Latvijas izlase sinhronajā slidošanā – komanda “Amber” pēc trīs gadu pārtraukuma devās uz Pasaules čempionātu sinhronajā slidošanā. Čempionāts norisinājās Leikplesidā, ASV no 29.marta līdz 1.aprīlim.

Šis pasaules čempionāts sinhronajā slidošanā ir īpašs un ilgi gaidīts notikums, jo divus gadus lielākais sinhronās slidošanas sporta notikums tika atcelts pandēmijas dēļ, pagājušajā gadā “Amber” nepiedalījās finansiālu ierobežojumu dēļ.

Latvijas izlases sportistēm gatavošanās nozīmīgajām sacensībām, bija izaicinājumiem bagāts periods.Covid-19 pandēmijas dēļ treniņu process nebija pietiekami intensīvs, kā arī iztrūka sacensību pieredze. Šajā sporta sezonā, uzsākot intensīvu gatavošanās posmu, sportistēm un trenerēm bija īpaši rūpīgi jāseko līdzi fiziskajām spējām, jāpielāgo treniņu slodzes, lai komandas sniegums būtu iespējami labākais un jāapgūst jauni, sarežģīti sinhronās slidošanas elementi. 

Latviju sinhronās slidošanas Pasaules čempionātā pārstāvēja sportistes Kristiāna Aperāne, Sofja Boļšakova, Gabriela Dilāne, Laura Gordijčuka, Ksenija Jacišina, Laura Kamergrauze, Ksenija Korkača, Amanda Melne, Anna Orlova, Elizabete Viktorija Pentjuša, Agne Poškevičiūte, Emīlija Rafaela, Marta Silavniece, Evelīna Skābarniece, Darja Štaņko, Alise Ševčenko, Gerda Trenko, Melānija Ūdre, Robyn Vernin Jeune un komandas trenere Eva Čekanauska

Sinhronās slidošanas komandas “Amber” horeogrāfe ir Anda Zīsberga, individuālās slidošanas meistarību koamndai palīdz uzlabot trenere Anda Medne, par komandas vispārējo fizisko sagatavotību rūpējas trenere Amanda Vītola

Līdzīgi kā daiļslidošanā, sinhronās slidošanas sacensībās komandas startē ar 2 programmām: īso un izvēles programmu. Taču atšķirībā no pierastās daiļslidošanas, sinhronās slidošanas programmas izpilda 16 sportisti vienlaikus. Īsajā programmā obligātie elementi ir: horeogrāfiskās dzirnavas, līdzsvari/spirāļu elements, tvizlu sērija, ķemmēšanās elements un soļu celiņš. “Amber” veiksmīgi izpildīja horeogrāfiskās dzirnavas, pārliecinoši uzsākot programmas izpildi. Ķemmēšanās elements izdevās labi, bet tvizlu sērija un soļu celiņš saņēma vien 1.līmeni kļūdu dēļ. Līdzsvaru elementā mūsu sportistes neprecīzi izbrauca trajektorijas, kā rezultātā gandrīz
piedzīvoja savstarpēju sadursmi. 

Horeogrāfiskās dzirnavas tiesneši novērtēja ar plusiņiem, paaugstinot elementa bāzes vērtību. Pārējos programmas elementos komandai plusiņus nopelnīt vairs neizdevās. Kopumā sacensību programmu komanda izpildīja bez lielām kļūdām un kritieniem, sniegums bija dinamisks un emocionāli piesātināts. Par īso programmu Amber saņēma 32,64 punktus, kas komandu ierindoja 22.vietā. 

Sinhronā slidošana ir ļoti skaists sporta veids, bet tai pat laikā tas ir sporta veids ar augstu traumatisma risku. Mūsu komanda, diemžēl, treniņā piedzīvoja vairāku sportistu grupveida kritienu. Sportistes slido ļoti tuvu viena otrai, lielā ātrumā un vienas sportistes kļūda izraisīja
ķēdes kritienu. Par laimi, smagas traumas netika gūtas, tomēr vienai sportistei nācās vērsties pēc palīdzības pie mediķa. Brūcei tika uzliktas trīs šuves. Neskatoties uz to, cietusī sportiste nākamajā dienā startēja. Izvēles programmā šajā sezonā iekļauti 2 dažādu veidu ķemmēšanās elementi, soļu celiņš, kreatīvais pacēliens, grupas pacēliens, horeogrāfiskās dzirnavas, pagriezienu bloks, pāru elements un sinhronā piruete, ko veic 16 sportistes vienlaikus izvietojušās kvadrāta konfigurācijā. 

Amber izvēles programmā startēja otrie, aiz Turcija komandas, ko gala vērtējumā apsteidza par gandrīz 50 punktiem, saņemot 107,81 punktu kopvērtējumā, kas ir visu laiku labākais vērtējums, ko komanda Amber sasniegusi pasaules čempionātā. Komanda izpildīja lielisku sarežģītu grupas pacēlienu, pirmo reizi vēsturē saņemot par to 3.līmeni. Par sinhrono pirueti, ko izpilda 16 sportistes vienlaikus, komanda saņēma visaugstāko vērtējumu – 4.līmeni, kas ne vienmēr izdodas arī pasaules labākajām komandām. Diemžēl kļūdas un neprecizitātes pāru elementā, pagriezienu blokā un līdzsvaru elementā neļāva iegūt plānotos līmeņus un punktus un pacelties augstāk kopvērtējuma tabulā. 

Par pasaules čempioniem kļuva Kanādas komanda “Les Supremes” ar 240.98 punktiem, sudraba godalgu izcīnija “Helsinki Rockettes” no Somijas ar 239.56 punktiem un Bronzu saņēma “Unique” no Somijas iegūstot 237.68 punktus. 

Kluba Biedrība “Latvijas sinhronās slidošanas attīstībai” vadība, Latvijas slidošanas asociācijas vadība ir lepni par komandas paveikto darbu piedaloties Pasaules čempionātā. “Amber” ir vienīgā komanda Baltijas valstīs, kas jau 7 gadus spēj startēt starptautiska mēroga sacensībās un Pasaules čempionātā, aizvien uzlabojot savu sniegumu. Tik nelielai valstij kā Latvija, tas ir nozīmīgs sasniegums.

Komandas “Amber” sportistu dalību pasaules sinhronās slidošanas čempionātā atbalsta Starptautiskā Slidošanas Savienība (ISU), Latvijas Slidošanas Asociācija, Rīgas domes izglītības, kultūras un sporta departaments, Tukuma pašvaldība kā arī privāti ziedotāji un atbalstītāji.
Vislielāko atbalstu sniedz klubs Biedrība “Latvijas sinhronās slidošanas attīstībai”, kas ir komandas “Amber” mājvieta. 

Papildus informācija:

www.synchrolatvia.lv

https://www.facebook.com/synchronizedskatingLatvia/

https://www.instagram.com/teamamberlatvia

https://www.isu.org/synchronized-skating/events/synchronized-skating-calendar/eventdetail/13281/34/isu-world-synchronized-skating-championships

 

2023.gada 2.aprīlī  
Informāciju sagatavoja Inga Freināte un Sanita Reimane, Biedrības “Latvijas sinhronās slidošanas attīstībai” pārstāves

Tālr. 29415971

Epasts: synchrolatvia@inbox.lv

Pasaules čempionāta video

Īsā programma - “Amber” no 25:19-30:41

izvēles programma - "Amber” no 20:06 - 27:25